Formula 1, China, cursa: Raikkonen invinge, Hamilton abandoneaza

1. 07/10/2007
  2. Tags: Expert, Super
    Vezi toate fotografiile (1)
    Kimi Raikkonen a triumfat pe circuitul din Shanghai, iar lupta pentru titlu ramane deschisa pana in ultima runda. Si aceasta pentru ca Hamilton a abandonat, iar Alonso a terminat pe locul secund, astfel ca pilotii de la McLaren sunt acum despartiti de numai 4 puncte.

Ca si in Japonia, startul s-a dat pe ploaie. Cel mai spectaculos duel din prima parte a intrecerii a fost cel dintre Massa si Alonso. Spaniolul a plecat mai bine, dar brazilianul a revenit rapid pe locul 3.

Pana la intrarile la boxe nu s-au petrecut evenimente majore, fiind de remarcat doar startul excelent al celor de la Toro Rosso, Vettel urcand de pe 17 pe 11, in timp ce Liuzzi a ajuns in turul 6 pe pozitia a 6-a.

In turul 27, Alonso l-a depasit foarte usor pe Massa. Brazilianul a intrat la boxe, a facut cateva retusuri la masina si a realimentat. A urmat un alt duel Ferrari-McLaren. Raikkonen l-a depasit pe Hamilton, insa a facut-o sub steag galben!

Era insa clar ca Hamilton are probleme, Si, in turul 32, dupa o iesire in decor, a fost nevoit sa abandoneze. Kimi Raikkonen s-a dus glont catre victorie, urmat de Alonso,iar Felipe Massa a urcat pe ultima treapta a podiumului. Scuderia Toro Rosso a reusit o cursa senzationala, terminand pe locurile 4 si 6 prin Vettel si Liuzzi.