© 2026 Auto.ro
Daimler AG prevede o crestere de doua cifre a vanzarilor sale in Nordul Asiei anul viitor,potrivit lui Ulrich Walker, presedinte si CEO Daimler Asia de Nord-Est. In cadrul unui briefing pentru mass-media, Walker a declarat ca regiunea Asia de Nord este pe cale sa vanda 95.000 de vehicule, inclusiv automobile, camioane si furgonete, in acest an.
Regiunea Asia de Nord este compusa din China, Hong Kong, Taiwan si Coreea de Sud. China, desigur, este in prezent cea mai mare piata auto din lume, iar Daimler se asteapta ca si cresterea vanzarilor in China sa depaseasca media din industrie de 15 % în 2010.
Cea care va contribui la cresterea Daimler in China este lansarea noului Mercedes-Benz E-Klasse la mijlocul anului 2010, impreuna cu imprumuturile oferite de catre propriile unitati de finantare.
Anul 2026 vine cu noi schimbări în Formula 1
Ce trebuie să știi, dacă vrei să joci online pe sistemul de infotainment al mașinii
Când începe sezonul 2026 din Formula 1?
Electrificarea forțată a flotelor rent-a-car riscă să saboteze un sector esențial pentru diaspora romaneasca
Licitații auto SUA: cum funcționează și cum economisești la import
Formula 1 2025: Banca Transilvania, partener oficial al echipei McLaren la GP Ungaria