NASCAR Nextel Cup: Triumf pentru Mears

1. 30/05/2007
  2. Tags: Casey mears, Coca cola 600, Nextel cup
    Vezi toate fotografiile (1)
    Casey Mears si-a adjudecat prima victorie in Nextel Cup. El a izbutit sa aiba cea mai buna strategie in ceea ce priveste realimentarile si a trecut primul linia de sosire in Coca Cola 600, intrecere disputata pe Lowe's Motor Speedway.

"A fost o victorie a echipei", a declarat, la finele cursei, Mears. Trebuie spus ca el le-a adus celor de la Hendrick Motorsports cel de-al 9-lea succes in 2007.

JJ Yeley, care a folosit o strategie asemanatoare, a urcat si el multe pozitii in finalul cursei, terminand pe locul doi. Pe pozitia a treia s-a clasat Kyle Petty, pentru care acest rezultat tinde sa devina o obisnuinta in acest an.

Intrecerea a fost marcata de o multime de incidente, intre care si abandonul (o premiera in 2007) lui Gordon, castigatorul trecand linia de sosire dupa 4 ore si 36 de minute. In urma acestei curse, Gordon ramane liderul ierarhiei generale, dar distanta fata de al doilea clasat, Jimmie Johnson, s-a redus la 132 de puncte.